سفارش تبلیغ
صبا ویژن

حوزه قاچاق تجهیزات دندانپزشکی را ناامن می‌کنیم


 

 • حوزه قاچاق تجهیزات دندانپزشکی را ناامن می‌کنیم

  مرتضی خدایی روز یکشنبه در آیین راه اندازی نخستین فروشگاه آنلاین دارو داروپخش (کارپول) در سالن تلاش افزود: قاچاق کارپول گسترده شده است. نمی‌خواهیم در حوزه تخلفات پزشکی تعزیرات حکومتی، دندانپزشکان و پزشکان را ملاقات کنیم اما با توجه به قاچاق کارپول و پروتزها از آنها می‌خواهیم که خرید خود را از جای مطمئن خریداری کنند.

  وی به دندانپزشکان توصیه کرد اگر مصرف کارپول ندارند، آن را خریدار نکنند؛ برخی دندانپزشکان کارپول مصرف ندارند اما آن را می‌خرند و انبار می‌کنند و این کارپول‌ها در تعزیرات حکومتی کدگذاری می‌کنیم و به طور قطع ساماندهی می‌شود.

  خدایی تاکید کرد: اگر لازم باشد نزد پزشکان حضور خواهیم یافت و اگر پرونده‌ها نشان بدهد که کارپول مصرف نکرده اند با مشکل مواجه می‌شوند. بنابراین اگر دندانپزشکان نمی‌خواهند کارپول را مصرف کنند آن را نخرند. کارپول فقط در دندانپزشکی استفاده نمی‌شود، کارپول در آرایشگاه‌ها و برخی مراکز غیرمجاز نیز استفاده می‌شود.

  وی با اشاره به مشکل ایجاد شده در حوزه توزیع کارپول (ماده بی حسی دندان) در سال گذشته افزود: تلاش کردیم این حوزه را به گونه ای ساماندهی کنیم تا جلوی قاچاق گرفته شود و در اختیار مصرف کنندگان اصلی قرار گیرد. هدف نهایی سازمان تعزیرات حکومتی سالم سازی فضای حوزه کسب و کار است.

  رئیس مجتمع رسیدگی به تخلفات پزشکی سازمان تعزیرات حکومتی گفت: سال گذشته، سال سختی در حوزه کارپول بود؛ سازمان غذا و دارو و دانشگاه‌های علوم پزشکی به دنبال این بودند که مشکل کارپول را برطرف کنند؛ سال گذشته مجبور شدیم ورود پیدا کنیم و جلوی مراکز غیرمجاز توزیع کارپول را بگیریم.

  خدایی خاطرنشان کرد: امسال به رغم اینکه قانون در توزیع دارو در فضای مجازی، محدودیت‌های ایجاد کرده بود، این مشکل را به صورت جلسه دستوری برطرف کردیم. مشکل اصلی ما در حوزه تجهیزات پزشکی در حوزه تجهیزات دندانپزشکی است. صلاحیت سازمان تعزیرات حکومتی برای نظارت بر تجهیزات پزشکی ناچیز و حدود 3 تا 4 درصد است اما چون این تجهیزات با سلامت مردم سر و کار دارند این حوزه را مورد توجه جدی قرار داده ایم چون آسیب‌های آن غیرقابل جبران است.

  وی با اشاره به نیروهای کم موجود در وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو برای نظارت بر تجهیزات پزشکی گفت: حوزه تجهیزات دندانپزشکی رها شده بود و در زمینه تعرفه‌ها نیز به وزارت بهداشت گفتیم این حوزه حتما باید ساماندهی شود درغیراین صورت دچار آسیب جدی خواهد شد.

  خدایی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: قانون مخالف انحصار است؛ داروپخش شرکت بزرگی است اما اجازه نمی‌دهیم که انحصار ایجاد کند. سازمان تعزیرات حکومتی آخرین حلقه نظارتی دولت در حوزه کسب و کار، تعادل ایجاد می‌کند و اگر مشکلاتی برای حوزه‌های نظارتی ایجاد شود حتما با آن برخورد خواهیم کرد.