سفارش تبلیغ
صبا ویژن

سازمان حفاظت محیط زیست: به دنبال ایجاد باغ وحش نیستیم


 

 • سازمان حفاظت محیط زیست: به دنبال ایجاد باغ وحش نیستیم

  شهاب‌الدین منتظمی، مدیر کل دفتر مدیر کل حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست، گفت: در حال ساماندهی گونه‌های نگهداری شده در مرکز قرنطینه و بازپروری پارک پردیسان هستیم و این کار به‌زودی به پایان می‌رسد.

  مدیر کل دفتر مدیر کل حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست درباره هدف ایجاد این مرکز اظهارکرد: هدف از ایجاد این مرکز درمان و تیمار گونه‌هایی است که به هر دلیلی دچار آسیب شده‌اند و امکان بازگشت به طبیعت را ندارند.

  وی تصریح کرد: گونه‌های وحشی منتقل شده به این مرکز درمان شده‌اند. درصورتی که واجد شرایط رهاسازی باشند به زیستگاه‌های اصلی منتقل و رهاسازی می‌شوند. چنانچه این امکان مهیا نشود و قابلیت برگشت به زیستگاه را نداشته باشند در اختیار مراکز نگهداری از حیات وحش و یا باغ وحش‌هایی که تحت نظارت سازمان هستند، قرار می‌گیرند.

  منتظمی در خصوص برخی از شایعات مطرح شده مبنی بر انتقال گونه‌ها به مراکز نگهداری گفت: کاملاً مخالف انتقال گونه از شرایط زیستگاه‌های طبیعی به مراکز نگهداری هستیم و چنین مجوزی صادر نخواهیم کرد و تلاش می‌کنیم این ساماندهی از جابجایی بین مراکز نگهداری یا گونه‌های غیرقابل رهاسازی از پردیسان تامین شوند. هرسال تعداد زیادی گونه آسیب دیده وارد این مرکز می‌شود و در نهایت یا درمان می‌شوند یا در اختیار مراکز مجاز نگهداری از حیات وحش قرار می گیرند.

  وی به تلفات این مرکز هم اشاره و اظهارکرد: متاسفانه بخشی از گونه‌های وارد شده به این مرکز به علت شدت جراحات تلف می‌شوند.

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش در پایان تاکید کرد: تمام گونه‌های حیات وحش نگهداری شده در باغ‌های وحش، مراکز نگهداری و مراکز تکثیر و پرورش حیات وحش به‌طور مستمر از سوی همکاران در ادارت کل استان‌ها مورد بازدید ارزیابی و نظارت قرار می گیرند.

  23235212