سفارش تبلیغ
صبا ویژن

توافق در جی20 برای کاهش3.7میلیون بشکه نفت/ تصمیم جدید 3 عضو اوپک


 

 • توافق در جی20 برای کاهش3.7میلیون بشکه نفت/ تصمیم جدید 3 عضو اوپک

  به گزارش شفاف، بیژن زنگنه، وزیر نفت پس از دهمین نشست اوپک پلاس در توضیح روند نشست جلسه گفت: این جلسه در ادامه جلسه روز پنجشنبه گذشته ما بود که در آن جلسه بر سر کاهش تولید 10 میلیون بشکه‌ای در روز توافق کردیم؛ مکزیک طبق تقسیم بندی‌های انجام شده قرار بود 400 هزار بشکه از تولید روزانه خود بکاهد که نپذیرفت که طی این چند روز با وزیر انرژی این کشور صحبت شد و قرار شد مکزیک برای ماه‌های مه و ژوئن 100 هزار بشکه از تولید روزانه خود بکاهد؛ 300 هزار بشکه باقی مانده را نیز آمریکا پذیرفت تا از میزان تولید خود بکاهد. به هر حال مکزیک تعهد خود را از ماه ژوئن اجرایی می‌کند.

  وی ادامه داد: وزرای انرژی جی 20 نیز توافق کردند تا 3.7 میلیون بشکه از تولیدات نفت خود را برای یک سال کاهش دهند که البته تقسیم بندی و سهمیه هر کشور برای این کاهش تولید هنوز مشخص نیست.

  به گفته این مقام مسؤول وزیر انرژی عربستان اعلام کرد که عربستان، کویت و امارات متحده عربی می‌پذیرند که علاوه بر سهم معین شده کاهش تولید نفت خود در اوپک پلاس، 2 میلیون بشکه دیگر نیز از تولید خود بکاهند.

  زنگنه تاکید کرد: در نتیجه این اقدامات امیدواریم بازار به وضعیت متعادلی باز گشته و آثار آن فردا صبح که بازارها گشوده می‌شوند بر ارقام مشخص باشد تا زمانی که این کاهش به طور فیزیکال بر بازار اثر بگذارد.

  وزیر نفت اظهار داشت: برای دو ماه اوپک پلاسی ها 10 میلیون بشکه از تولید روزانه خود می‌کاهند. برای 6 ماه بعد آن تا پایان سال میلادی 2020 میلادی به میزان 8 میلیون بشکه و در نهایت برای 16 ماه آینده آن نیز 6 میلیون بشکه در روز از تولید نفت روزانه خود می کاهد. این مقوله‌ای است که در این نشست بر سر آن توافق شده است.

  زنگنه در پاسخ به اینکه آیا این اقدام منجر به ورود نفت به کانال 40 دلاری می‌شود پاسخ داد: باید منتظر باز شدن بازارها باشیم.