سفارش تبلیغ
صبا ویژن

عکس روز: پاییز در مسکو


 

 • عکس روز: پاییز در مسکو

  کولومنسکوی یک ملک پیشین سلطنتی روسیه بوده است که در چند کیلومتری جنوب شرق مرکز شهر مسکو قرار دارد و دارای بناهای متعد تاریخی و چشم‌اندازهای طبیعی زیبا است.

  Sefa Karacan / Anadolu Agency / Getty
وام ارزان برای بافت فرسوده


 

 • وام ارزان برای بافت فرسوده

  از 3 سال گذشته، دولت سیاست‌های جدیدی برای حل این معضل در کشور و از جمله در آذربایجان شرقی که رتبه دوم حاشیه‌نشینی بعد از استان تهران را دارد، در نظر گرفته است. اما با توجه به مشکلات مالی شهروندان این موضوع در استان چندان پیشرفتی نداشته و سیاست‌های تشویقی شهرداری در کاهش عوارض پروانه شهری هم نتوانسته چندان کمکی به این وضعیت کند. از سوی دیگر، احداث مجتمع‌های مسکونی جایگزین بافت حاشیه‌ای هم با توجه به تعداد محدود این واحدها نتوانسته تاثیر زیادی در تغییر سیمای حاشیه‌نشینی داشته باشد. در روزهای اخیر، اداره کل راه و شهرسازی استان با اطلاعیه جدیدی از شهروندان استان خواسته که برای دریافت وام کم‌بهره بازسازی مسکن خود اقدام کنند؛ اطلاعیه‌ای که مراجعه گسترده شهروندان به بانک مسکن و اداره کل راه و شهرسازی را در پی خواهد داشت.

  • پاسخگویی ادارات راه و شهرسازی به شهروندان

  معاون بازآفرینی شهری اداره کل راه و شهرسازی استان با بیان این‌که بازسازی بافت‌های فرسوده در تبریز و شهرهای دیگر استان به صورت هدفمند و جدی دنبال می‌شود، می‌گوید: این بافت‌ها کاملا مشخص است و از طریق مدیریت شهری و سامانه‌های شهری اعلام شده و شهروندانی که ساکن این بافت‌ها در تبریز و شهرهای دیگر هستند می‌توانند از تسهیلات کم‌بهره استفاده کنند.

  «مهدی اسحقی» بیان می‌کند: ساکنان این بافت‌ها ابتدا باید پروانه ساختمانی خود را از شهرداری محل دریافت و سپس به سایت اینترنتی راه و شهرسازی مراجعه و ثبت‌نام کنند. نقطه مهم این است که حتما باید پروانه ساختمانی را دریافت و سپس به این سامانه مراجعه کنند، چراکه کد و شماره‌های پیگیری درخواست می‌شود. وی ادامه می‌دهد: مدارک شناسایی لازم هم باید در این سامانه بارگذاری شود و برای حذف کاغذبازی اداری و تسریع در امور هیچ گونه مراجعه حضوری نیاز نیست. ولی شهروندانی که مشکل در بارگذاری و ثبت‌نام دارند می‌توانند به اداره کل در تبریز و تمامی ادارات در شهرهای استان مراجعه کنند.

  اسحقی عنوان می‌کند: پس از این ثبت‌نام، معرفی‌نامه اینترنتی برای مراجعه به بانک مسکن صادر می‌شود و ساکنان بافت فرسوده در تبریز می‌توانند 50 میلیون تومان وام 9 درصدی و 10 میلیون تومان وام 18 درصدی دریافت کنند. ساکنان شهرهای دیگر هم 40 میلیون تومان وام 9 درصدی و 10 میلیون تومان وام 18 درصدی دریافت خواهند کرد که در مجموع برای ساکنان تبریز 60 میلیون تومان و ساکنان شهرستان 50 میلیون تومان خواهد بود. این مسئول تاکید می‌کند: با توجه به مشکلاتی که در نحوه استفاده از این وام‌ها و تخصیص آنها به بازسازی بافت فرسوده در گذشته وجود داشته، وام‌ها از سوی بانک به صورت مرحله‌ای و تدریجی و متناسب با روند ساخت‌وساز خواهد بود و شهروندانی که سند مالکیت قانونی به نام ایشان وجود دارد می‌توانند از این وام‌ها بهره‌مند شوند.

  • تجهیز شهرداری به سامانه‌های صدور پروانه 

  معاون شهرسازی و معماری شهرداری تبریز با بیان این‌که بیش از 400 هکتار از بافت تبریز در محدوده بافت فرسوده و حاشیه‌ای قرار دارد، عنوان می‌کند: با توجه به برنامه بلندمدت شهرداری برای احیای بافت فرسوده و برنامه‌ریزی برای 18 منطقه در این شهر از چند سال گذشته، اقدامات حمایتی مانند تخفیف پروانه مسکن برای بافت‌های فرسوده در مرکز شهر و مناطق دیگر از جمله گجیل، شمس‌آباد، طالقانی، مارلان و شتربان و بافت‌های دیگر در نظر گرفته شده است.

  «محمد عزتی» بیان می‌کند: در حال حاضر، سرعت صدور پروانه ساختمانی در تبریز بسیار بیشتر و الکترونیکی شده است. شهرداری تبریز هم به سامانه‌های صدور پروانه ساختمانی مجهز شده است و شهروندان می‌توانند با کمترین تعداد مراجعه حضوری پروانه ساختمانی دریافت کنند. با توجه به فصل کاری و کاهش مراجعات فصلی برای دریافت پروانه ساختمانی، در بهترین زمان برای صدور این پروانه‌ها هستیم و می‌توانیم خدمات لازم را برای مراجعات زیاد هم ارائه دهیم. این مسئول تاکید می‌کند: امکان تقسیط و تخفیف‌های قانونی برای پروانه ساختمان هم منطبق با رای شورای شهر در شهرداری تبریز وجود دارد و مناطق یازده‌گانه شهرداری آماده ارائه این خدمات هستند.

  • همکاری بانک در اعطای تسهیلات 

  مدیر شعب بانک مسکن استان هم با اشاره به ماموریت این بانک در حمایت از ساخت مسکن و احیای بافت فرسوه در استان اظهار می‌کند: این بانک در گذشته هم توانسته ماموریت‌های محوله از سوی دولت در اعطای تسهیلات به مناطق زلزله‌زده استان را به انجام برساند و در زلزله ورزقان با تشکیل ستاد ویژه، این مهم را در کمترین زمان انجام دهد. «امیر رنجبریان» بیان می‌کند: شهروندان با دریافت معرفی‌نامه و پشت سر گذاشتن مراحل ثبت‌نام می‌توانند با ارائه ضمانت‌های لازم وام کم‌بهره 9 درصدی و 18 درصدی از تبریز و شهرهای دیگر استان دریافت کنند و در حال حاضر، حدود 70 شعبه این بانک آماده ارائه خدمات لازم به مشمولان این اطلاعیه هستند. وی تاکید می‌کند: این وام‌ها تداخلی با وام‌های دیگر مسکن ندارند و وام‌های کم‌بهره برای مشمولان شرایط خاص مانند خانه‌اولی‌ها و مسکن مهر و موارد دیگر ادامه خواهد داشت.
720 هکتار جنگل و مرتع کهگیلویه و بویراحمد در آتش سوخت


 

 • 720 هکتار جنگل و مرتع کهگیلویه و بویراحمد در آتش سوخت

  به گزارش ایسنا، غلامحسین حکمتیان اصل مدیرکل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد با اعلام این خبر گفت: در این مدت 69 مورد آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع استان رخ داده است.

  وی با بیان اینکه این افزایش به علت بارندگی در فصل بهار و رشد علوفه در سطح استان بوده است، گفت: البته پیش‌بینی ما افزایش بیشتر از این مقدار بود که نشان می‌دهد امسال ساماندهی بهتری شده است. البته نیروهای عملیاتی ما، مشارکت مردم و همکاری دستگاه‌های در کنترل آتش‌سوزی‌ها و حضور به موقع آتش‌سوزی‌ها موثر بوده است.

  مدیرکل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: در این مدت بیشتر آتش‌سوزی‌ها را در جنگل‌ها و مراتع شهرستان‌های باشت و گچساران داشته‌ایم.

  حکمتیان اصل با بیان اینکه که در هفت ماهه سال قبل 350 هکتار جنگل و مرتع استان طعمه حریق شده بود، تصریح کرد: در سال 96 حدود 750 هکتار از جنگل‌ها و مراتع استان کهگیلویه و بویراحمد در آتش سوخت. وی با بیان اینکه بیشتر عامل آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع استان عامل انسانی بوده است، ادامه داد: در بعضی موارد آتش‌سوزی‌ها عمدی بوده است.

  مدیرکل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: متاسفانه امسال تعداد زیادی آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع بر اثر آتش زدن پسماند مزارع بوده است که این آتش زدن‌های مزارع خلاف بوده و باید جهاد کشاورزی علیه این افراد پرونده قضایی تشکیل می‌داد اما این کار به نحو مطلوب انجام نشد.
جزئیات توسعه دریاچه خلیج فارس؛ از کافه ساحلی و قطار هوایی تا ایجاد کلوپ دریایی


 

 • جزئیات توسعه دریاچه خلیج فارس؛ از کافه ساحلی و قطار هوایی تا ایجاد کلوپ دریایی

  به گزارش همشهری آنلاین به نقل از شهرنوشت، مرتضی احمدی مدیرعامل شرکت عمرانی کارکنان شهرداری تهران در نشست دورنگاه ارتباطات شهر تهران که در منطقه 22 برگزار شد، با بیان اینکه هم‌اکنون متولی دریاچه شهدای خلیج فارس شرکت عمرانی کارکنان شهرداری تهران به نمایندگی از سازمان بازنشستگی شهرداری تهران است، درباره تاریخچه این دریاچه توضیح داد: تعیین اراضی دریاچه در کمیسیون ماده 5 مصوب شد اما طرح ساخت در سال 1347 در نخستین طرح تفصیلی مطرح شد. تا اینکه در سال 1389 ساخت دریاچه آغاز و در 15 اردیبهشت سال 1392 به پایان رسید. در سال 1391 و پیش از افتتاح دریاچه، بهره‌برداری از دریاچه به سازمان بازنشستگی شهرداری تهران و پس از آن، این سازمان به شرکت عمرانی کارکنان شهرداری تهران تصدی و اداره دریاچه را واگذار کرد.

  وی ایجاد مأمنی برای آرامش در یک شهر پراسترس، تلطیف هوای غربی تهران و جذب گردشگر با مشارکت بخش خصوصی را از اهداف ساخت دریاچه عنوان کرد و گفت: دریاچه شهدای خلیج فارس به شکل نقشه ایران ساخته شده است و ظرفیت این را دارد که به سمبل تهران تبدیل شود. این دریاچه بزرگ‌ترین دریاچه مصنوعی در خاورمیانه با گنجایش آب 7 میلیون مترمکعب است که سه ورودی اصلی دارد و هر ورودی به یک جزیره ختم می‌شود.

  به گفته احمدی، ورودی شمالی دریاچه که به جزیره تنب بزرگ منتهی می‌شود با کمک شهرداری منطقه 22 به زودی افتتاح خواهد شد.

  مدیرعامل شرکت عمرانی کارکنان شهرداری تهران با بیان اینکه در دریاچه شهدای خلیج فارس بنیانی برای ساخت کاربری‌های مختلف وجود دارد، اظهار کرد: کمترین برآوردهای ما نشان می‌دهد در سال بین 6 تا 8 میلیون نفر برای بازدید دریاچه از سراسر تهران و شهرهای اطراف به غرب تهران می‌آیند.

  احمدی گفت: دریاچه خلیج فارس جزو دارایی‌های شهر تهران و یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌های پایتخت هم برای جهان‌شهر شدن و هم برای افزایش درآمدهای پایدار است. از طرف دیگر چشم‌انداز ما برای دریاچه خلیج فارس این است که این دریاچه به یکی از سه مقصد اول گردشگرآور برای تهران در 5 سال آینده تبدیل شود. چشم‌انداز دوم، تبدیل شدن دریاچه در بازه 10 ساله به عنوان یکی از نمادهای شناخته شده شهر تهران است.

  احمدی با اشاره به رویکردهای شرکت متبوعش درباره دریاچه شهدای خلیج فارس، گفت: دریاچه را به عنوان محل درآمدزایی نمی‌بینیم بلکه کارکردهای ورزشی، تندرستی و تفریحی آن بر کارکرد درآمدزایی اولویت دارد. از طرف دیگر قرار نیست دریاچه جای لوکسی باشد بنابراین کاربری‌های این مکان را رایگان و در سطوح قیمتی مختلف برای استفاده همه دهک‌ها در نظر گرفته‌ایم.

  وی با اشاره به برنامه‌های توسعه‌ای دریاچه خلیج فارس، توضیح داد: توسعه فضاهای گردشگری، تدوین رژیم حقوقی دریاچه که باید چیزی شبیه اراضی عباس‌آباد و برج میلاد باشد و توجه به حقوق شهر و شهروندان در قراردادها در دستور کار ما قرار دارد.

  مدیرعامل شرکت عمرانی کارکنان شهرداری تهران ادامه داد: تدوین برنامه جامع توسعه دریاچه، امکان‌سنجی پروژه‌هایی مثل پروژه عظیم پل آسمان، تدوین استراتژی برند دریاچه، تدوین طرح ساخت مجموعه فرهنگی و اختصاص 1000 متر زمین به این کار جزو برنامه‌های عملیاتی ما است. از طرف دیگر، دریاچه خلیج فارس مکان مناسبی برای برگزاری رویدادهاست به طوری که در نیمه نخست سال 1398، سی و هشت رویداد معادل 162 روز با موضوعات فرهنگی، هنری و گردشگری در این مکان برگزار شد.

  او در توضیح اقداماتی که در فاز اول توسعه دریاچه خلیج فارس اجرا شده یا در سطح مطالعاتی قرار دارد، گفت:  پنج طرح در دستور کار ما قرار دارد؛ متنوع‌سازی دوچرخه‌سواری مثل استفاده از دوچرخه برقی، سه چرخه و وسایل مختلفی که با دوچرخه ارتباط دارند، ایجاد فضا در جنوب دریاچه برای آمفی‌تئاتر که به صورت شناور روی آب باشد، ایجاد 3 کافه ساحلی در شمال و 2 کافه در غرب دریاچه و همین‌طور استفاده از آب دریاچه خلیج فارس که تقریباً بلااستفاده است به عنوان کلوپ دریایی پیشرفته قرار است انجام شود.

  احمدی ساخت تله‌کابین برای اتصال کوه، دریاچه و جنگل، قطار هوایی توریستی، تکمیل پیاده‌راه چهار باغ و میدان‌گاه پیاده ضلع شرقی دریاچه خلیج فارس را از جمله برنامه‌هایی عنوان کرد که در مرحله مطالعات اولیه به عنوان پروژه‌های پیرامونی دریاچه خلیج فارس هستند.
هر آنچه که باید درباره‌ی افزایش آنزیم‌های کبد بدانید


 

 • هر آنچه که باید درباره‌ی افزایش آنزیم‌های کبد بدانید

  914849

  19 مهر 1398 - 02:53

  4628 

  برترین‌ها: افزایش آنزیم‌های کبد می‌تواند علامت این باشد که کبد به درستی عمل نمی‌کند. سلول‌های آسیب دیده یا ملتهب کبد، آنزیم‌هایی در جریان خون ترشح می‌کنند که در آزمایش خون نشان داده می‌شوند. پزشکان در صورتی که علائم عوارضی را که معمولا سبب آسیب کبد می‌شوند مشاهده کنند، آزمایشات مربوط به آنزیم‌های کبد را تجویز می‌کنند.

  هر آنچه که باید در مورد افزایش آنزیم‌های کبد بدانید

  علل افزایش آنزیم‌های کبد

  اگر نتیجه‌ی آزمایش خون کسی نشان دهد که آنزیم‌های کبد او بالا هستند، پزشک به بررسی علت‌های احتمالی خواهد پرداخت. این بررسی‌ها شامل آزمایشات بیشتر به علاوه‌ی پرس و جو در مورد سبک زندگی و عادات غذایی فرد می‌شوند. شایع‌ترین علت افزایش آنزیم‌های کبد، بیماری کبد چرب است. تحقیقات نشان می‌دهد 25 تا 51 درصد از افرادی که دچار افزایش آنزیم‌های کبد می‌شوند بیماری کبد چرب دارند.

  سایر عوارضی که معمولا آنزیم‌های کبد را بالا می‌برند شام موارد زیر می‌شوند:

  • سندرم متابولیک
  • هپاتیت
  • مصرف الکل یا مواد مخدر
  • سیروز که زخمی شدن بافت کبد است

  سایر عوارضی که کمتر شایع‌اند و می‌توانند آنزیم‌های کبد را افزایش بدهند:

  • هپاتیت خود ایمنی
  • بیماری سلیاک
  • عفونت ویروسی اپشتین بار
  • سرطان کبد
  • هموکروماتوز، یعنی زمانی که بدن، آهن زیادی جذب می‌کند
  • مونونوکلئوز
  • عفونت خون یا سپسیس
  • بیماری ویلسون
  • پلی میوزیت که شامل التهاب عضلات می‌شود

  برخی از دارو‌ها از جمله مسکن‌ها و استاتین‌ها نیز می‌توانند سبب افزایش آنزیم‌های کبد شوند. افزایش آنزیم‌های کبد به خودی خود علامتی ندارد، اما عوارض پنهانی که علت این اتفاق هستند می‌توانند علائمی ایجاد نمایند.

  کدام دارو‌های تجویزی می‌توانند آنزیم‌های کبد را بالا ببرند؟

  هر آنچه که باید در مورد افزایش آنزیم‌های کبد بدانید

  آسیب‌های کبدی در اثر مصرف دارو در طیف خفیف تا بسیار شدید قرار می‌گیرند. پزشکان از آزمایش خون برای اندازه گیری سطح آنزیم‌های کبد در کنار سایر شاخص‌ها کمک می‌گیرند تا بتوانند آسیب ناشی از مسمومیت با دارو را تشخیص بدهند. در واقع هر داروی تجویزی این قابلیت را دارد که سبب افزایش آنزیم‌های کبد در فرد شود، اما همه‌ی این افزایش‌ها، مداوم یا نگران کننده نیستند. دارو‌های تجویزی که بیشتر از همه منجر به آسیب کبد و افزایش آنزیم‌های AST و ALT می‌شوند شامل دارو‌های مسکن غیراستروئیدی، آنتی بیوتیک‌ها، استاتین‌های کاهنده‌ی کلسترول، دارو‌های ضد تشنج و دارو‌های سل می‌شوند.

  استامینوفن

  استامینوفن داروی مسکن بسیار رایجی است که تقریبا همه به راحتی به آن درسترسی دارند. هر چند استامینوفن در دوز‌های توصیه شده ضرری ندارد، اما مصرف زیاد آن می‌تواند منجر به آسیب کبد شده و اثرات آن دو تا سه روز باقی بماند. گاهی آسیب کبد در اثر مصرف زیاد استامینوفن تا حدی است که منجر به نارسایی حاد کبد می‌شود. مسمومیت با استامینوفن، شایع‌ترین علت نارسایی حاد کبد در ایالات متحده آمریکاست و در چنین مواردی معمولا آنزیم‌های کبدی AST و ALT بالا می‌روند.

  استاتین‌ها

  استاتین‌های کاهنده‌ی کلسترول مانند آتورواستاتین می‌توانند باعث افزایش آنزیم‌های کبد شوند. هر چند آنزیم‌های کبد در افرادی که استاتین مصرف می‌کنند در حد خفیفی بالا می‌رود، اما احتمال آسیب کبد در این موارد بسیار کم است.

  افراد سالمند بیشتر در معرض واکنش‌های معکوس کبد نسبت به استاتین‌ها قرار دارند، زیرا به طور کلی این افراد بیشتر مستعد نارسایی‌های ارگانی هستند. اگر پزشک‌تان تردید داشته باشد که کبد شما چگونه ممکن است به استاتین‌ها واکنش نشان بدهد، احتمالا پیش از شروع درمان با استاتین، تست کبد برای‌تان تجویز کند.

   

  آنتی بیوتیک‌ها

  افزایش آنزیم‌های کبد از عوارض جانبی مصرف بسیاری از انواع آنتی بیوتیک‌هاست مانند آموکسی سیلین، سیپروفلوکساسین و اریترومایسین. اما به سختی می‌توان پیش بینی کرد کدام بیماران بیشتر در معرض مشکلات کبدی ناشی از مصرف آنتی بیوتیک هستند، زیرا خیلی از بیمارانی که آنتی بیوتیک مصرف می‌کنند در حال حاضر آنزیم‌های کبدشان به دلیل سایر بیماری‌هایی که دارند تغییر کرده است.

  اگر در معرض مشکلات کبد قرار دارید یا در گذشته کبدتان دچار مشکلاتی بوده است، پزشک‌تان باید سطح آنزیم‌های کبدتان را حین مصرف آنتی بیوتیک بررسی کند تا مطمئن شود طی درمان دچار مشکلات کبدی نمی‌شوید.

  بیماری کبد چرب

  بیماری کبد چرب زمانی روی می‌دهد که چربی‌ها در کبد تجمع پیدا می‌کنند. اگر این تجمع چربی به دلیل مصرف الکل باشد به آن بیماری کبد چرب الکلی می‌گویند. اما اگر مصرف الکل، علت عارضه نباشد، تجمع چربی در کبد، بیماری کبد چرب غیرالکلی نامیده می‌شود. آن‌هایی که دچار سندرم متابولیک هستند بیشتر در معرض بیماری کبد چرب غیرالکلی قرار دارند.

  بیماری کبد چرب گاهی می‌تواند احساس ناراحتی و درد در سمت راست شکم ایجاد کند، اما اغلب علامتی ندارد. پزشک ممکن است برای فردی که الکل مصرف می‌کند یا دچار سندرم متابولیک است، آزمایش خون جهت بررسی آنزیم‌های کبد تجویز نماید.

  هر آنچه که باید در مورد افزایش آنزیم‌های کبد بدانید

  سندرم متابولیک

  سندرم متابولیک به گروهی از علائم گفته می‌شود که خطر بیماری قلبی را افزایش می‌دهند از جمله:

  • بالا بودن قند خون
  • بالا بودن فشار خون
  • داشتن اضافه وزن
  • بالا بودن کلسترول خون

  پزشک معمولا برای کسی که یکی از این علائم یا چند تا از آن‌ها را دارد، آزمایش خون جهت بررسی وضعیت آنزیم‌ها تجویز می‌کند.

  هپاتیت

  هپاتیت ویروسی است که منجر به التهاب کبد می‌شود. هپاتیت چند نوع گوناگون دارد که هپاتیت‌های A، B، C، D و E نامیده می‌شوند. علائم همه‌ی این گونه‌ها مشابه‌اند. علائم معمول هپاتیت شامل موارد زیر می‌شوند:

  • خستگی
  • درد عضلانی
  • درد مفاصل
  • تهوع
  • از دست دادن اشتها
  • شکم درد
  • تب
  • تیرگی ادرار
  • خارش پوست
  • زرد شدن چشم‌ها و پوست (یرقان)
  • مصرف الکل یا دارو‌های غیرمجاز

  نوشیدن الکل زیاد یا مصرف دارو‌های غیرمجاز می‌تواند منجر به التهاب کبد یا آسیب آن شود. التهاب کبد ناشی از مصرف الکل، هپاتیت الکلی نام دارد. وقتی دارو‌ها علت پن‌ها باشند، پزشکان به آن هپاتیت سمی می‌گویند. علائم هپاتیت‌های الکلی یا سمی مشابه سایر انواع هپاتیت‌ها هستند. اگر کسی دچار علائم مصرف الکل یا دارو‌های غیرمجاز باشد، پزشک سطح آنزیم‌های کبد او را بررسی کرده و شیوه‌ی درمان را پیشنهاد خواهد کرد.

  سیروز

  سیروز نوعی آسیب کبد است. کسی که دچار سیروز است دارای زخمی دائمی روی کبدی می‌باشد که مانع عملکرد درست کبد خواهد شد. سیروز می‌تواند در نهایت منجر به نارسایی کبد شود. علائم سیروز شامل خستگی و خارش پوست می‌شوند. کسانی که تحت درمان بیماری کبد چرب یا هپاتیت قرار نگیرند ممکن است دچار سیروز کبد شوند. پزشک برای کسی علائم سیروز را دارد، آزمایش خون جهت بررسی آنزیم‌های کبد تجویز می‌کند.

  آنزیم‌های کبدی که معمولا سطح‌شان بالا می‌رود:

  • آلانین ترانس آمیناز (ALT)
  • آسپارتات ترانس آمیناز (AST)
  • آلکالین فسفاتاز (ALP)
  • گاما – گلوتامیل ترانس پپتیداز (GGT)
  • تست‌های مربوط به افزایش آنزیم‌های کبد

  آزمایش خون می‌تواند نشان بدهد که آنزیم‌های کبد نرمال‌اند یا افزایش یافته‌اند. تست خون مربوط به آنزیم‌های کبد، سطوح AST و ALT را چک می‌کند و هر دو آنزیم‌هایی هستند که کبد در زمان التهاب یا آسیب دیدگی ترشح می‌کند. اگر پزشک متوجه شود که سطح AST و ALT افزایش یافته است، احتمالا تست‌های بیشتری برای تعیین علت پنهان این عارضه تجویز خواهد کرد. نسبت‌های متفاوتی از AST به ALT می‌توانند نشانگر علت‌های گوناگونی باشند.

  درمان

  هر آنچه که باید در مورد افزایش آنزیم‌های کبد بدانید

  درمان بالا بودن آنزیم‌های کبد مشتمل بر کنترل عارضه‌ی پنهانی است که علت این افزایش می‌باشد. درمان‌های معمول برای برخی از علت‌های افزایش سطح AST یا ALT شامل موارد زیر می‌شود:

  بیماری کبد چرب

  در درمان بیماری کبد چرب غیرالکلی، بیمار باید با پزشک خود کاملا همکاری کند. پزشک به بیمار توصیه می‌کند سبک زندگی‌اش را برای کاهش وزن تغییر دهد مثلا:

  • بیشتر ورزش کند و تحرک داشته باشد
  • رژیم غذایی سالم و متعادلی در پیش بگیرد
  • سعی کند کالری سوزی بیشتر از آن اندازه کالری که دریافت می‌کند داشته باشد

  می‌توانید از یک متخصص تغذیه و مربی ورزشی کمک بگیرید تا برنامه‌ی کاهش وزن‌تان به خوبی پیش برود و به نتیجه برسید. اگر بیماری کبد چرب در اثر مصرف الکل باشد، پزشک توصیه خواهد کرد که مصرف الکل متوقف شود.

  سندرم متابولیک

  درمان‌های سندرم متابولیک شامل موارد زیر می‌شوند:

  • کاهش وزن
  • داشتن فعالیت بدنی بیشتر
  • در پیش گرفتن رژیم غذایی سالم و متعادل
  • کنترل سطح قند خون
  • کاهش میزان استرس

  تغییراتی در سبک زندگی به فرد کمک می‌کنند تا استرس خود را کاهش بدهد:

  • ورزش
  • مدیتیشن
  • ذهن آگاهی
  • یوگا
  • نوشتن در مورد افکار و احساسات
  • کم کردن مشغله‌های زندگی

  هپاتیت

  راهکار‌های درمان برای بیماری هپاتیت بستگی به حاد یا مزمن بودن آن دارد. پزشک ممکن است درمان‌های زیر را برای هپاتیت حاد توصیه کند:

  • استراحت مطلق
  • مصرف مایعات زیاد
  • ننوشیدن الکل

  درمان برای هپاتیت مزمن نیز شامل دارو‌های ضد ویروسی می‌شود.

  اختلال مصرف الکل یا دارو‌های غیرمجاز

  درمان‌های مربوط به مصرف الکل یا دارو‌های غیرمجاز شامل موارد زیر می‌شوند:

  • رفتار درمانی
  • دارو درمانی
  • گروه‌های حمایتی

  سیروز

  سیروز به معنی آسیب دائمی کبد است، بنابراین همیشه هم قابل درمان نیست. اما علت اصلی که سبب آسیب کبد شده است معمولا به درمان جواب می‌دهد. همه‌ی عوارضی که در بالا گفتیم می‌توانند منجر به سیروز کبدی شوند. درمان‌هایی مانند کاهش وزن، رژیم غذایی متعادل و اصلاح شده و توقف مصرف الکل همگی می‌توانند خطر آسیب بیشتر به کبد را کاهش بدهند. تشخیص به موقع و درمان عارضه‌ای که بر کبد اثر گذاشته می‌تواند به پیشگیری از سیروز کبدی کمک زیادی بکند.

  در پایان

  بالا بودن آنزیم‌های کبد علامت این هستند که کبد دچار التهاب شده یا آسیب دیده است. خیلی از بیماری‌ها می‌توانند سبب التهاب یا آسیب کبد شوند. پزشکان از آزمایش خون برای چک کردن سطح آنزیم‌های کبد استفاده می‌کنند. هر کسی که علائم یکی از بیماری‌هایی را که سبب افزایش آنزیم‌های کبد می‌شوند را دارد باید از جهت میزان آنزیم‌های کبد بررسی شود.

  منابع: livestrong, medicalnewstoday